Ekonomi

Tesla’nın ucuz modeli Çinli şirketlerin altını üstüne getirdi

Çinli elektrikli araç üreticilerinin hisseleri, Tesla’nın Avrupalı ​​tüketicilere yönelik daha uygun fiyatlı bir model planladığı ve fiyat savaşlarının kârları aşındırdığı bir sektörde rekabeti yoğunlaştırdığı haberinin ardından düşüşe geçti.

Nio Inc. Salı günü Hong Kong’da %5’ten fazla kayıpla düşüşlere öncülük etti. XPeng Inc. ise BYD Co.’nun kısa süreliğine %3’ten fazla değer kaybetmesine neden oldu. da düşüş kaydetti.

Çinli elektrikli araç üreticilerinin aylık satışları son dönemde artış gösterdi. Ancak yatırımcılar tarafından tüm şirketlere eşit davranılmadı. Nio’nun hisseleri bu yıl para kaybetmeye devam ettiği için emsallerinin gerisinde kaldı.

Tesla haberi ayrıca Avrupa Birliği’nin Çin’de üretilen elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlatmasının ardından geldi.

LW Asset Management Advisors Ltd Fon Yöneticisi Andy Wong, “Tesla haberleri, Çinli rakipleri açısından yatırımcı duyarlılığını olumsuz yönde etkileyebilir ve Nio – zayıf finansal durumu ve üretimiyle – satış baskısına karşı daha savunmasız olabilir” yorumunu yaptı.

Bloomberg’in geçtiğimiz hafta yayınlanan haberine göre Nio, maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için işten çıkarmalar yaparken aynı zamanda ana faaliyet alanı dışındaki yan kuruluşlarını da elden çıkarmaya hazırlanıyor.

“Tesla 25 bin euroluk modeli çıkaracak”

Reuters’in pazartesi günü yayınladığı habere göre Tesla, Berlin’deki fabrikasında 25 bin euroluk elektrikli araç üretecek.

Reuters’e konuşan kaynaklar, üretimin ne zaman başlayacağına dair bilgi vermedi. Tesla CEO’su Elon Musk, Berlin yakınlarındaki Grünheide’deki Tesla fabrikasını ziyaret etti. Habere göre Musk, buradaki toplantıda 25 bin euro değerinde araç üretme planından bahsetti.

Musk, 2020 yılında yaptığı açıklamada Tesla’nın yeni geliştirdiği batarya sayesinde üç yıl içinde 25.000 dolardan piyasaya çıkacak bir araba üreteceğini açıklamıştı. Tesla’nın elektrikli araçları daha geniş kitlelere ulaştırabilmesi, 2030’da 20 milyon araç teslim etme hedefi açısından değerli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu