Haber

Malatya’da Deprem Sonrası Tahribatların Ortaya Çıktığı Tozdan Şikayetçi Vatandaşlar

MEHMET DURAN ÖZKAN

Deprem Malatya’da vatandaşlar, hasar gören binaların yıkılması sonucu ortaya çıkan ve havaya karışan tozdan şikayetçi. Depremzede Yusuf Büker, “Asbest ciğerlerimize kadar girmiş. Önlem almıyorlar. Yetkililer bizi öldürmeye mi yoksa yaşatmaya mı çalışıyor anlamıyoruz” diyor.

Malatya’nın deprem bölgesinde bulunan Şeyhbayram İlçesi’nde ikamet eden Yusuf Büker, yıkımlardan çok rahatsız olduklarını belirterek, “Asbest tüm ciğerlerimize kadar girmiş. Ancak buna karşı herhangi bir önlem almıyorlar. en azından sulama yapılırsa asbest olduğu yerde kalır. Yetkililere soruyoruz. Öldürmeye mi, yaşatmaya mı çalışıyorlar, belli değil. Rahatsız oluyoruz” dedi.

Yıkımların oluşturduğu toz bulutu nedeniyle maske taktıklarını söyleyen Büker, “Maskesiz kaldığımızda daha kötü oluyor, ciğerlerimizde çalışıyor. Maske takmak zorundayız. Takmadığımız zaman ciğerlerimize gidiyor.”

Mahalle sakinlerinden Yusuf Mazçok, şunları söyledi:

Temelli Sokak’ta oturan bir vatandaş, “Bu durumdan hepimiz rahatsızız. Gerçekten dürüst bir iş yapmıyorlar. İnsanlar perişan. İyi bir şey değil yıkımı görüyorsunuz. Sulamıyorlar. neden sulama yapmıyorlar, ‘Nereye istersen git, istersen valiye git’ diyorlar ki bunun altından kalkamıyorlar, ihaleyi kime verdiler, Valide baş edemiyor, temizlik yapmaları gerekiyor. Düzgün bir şekilde yukarı” dedi.

ÖNEMLİ SAĞLIK ZARARLARINA NEDEN OLUR”

Depremin ardından köye giderek işi için kent merkezine gelen bir vatandaş, yıkımlar ve toz bulutu ile ilgili şunları söyledi:

“Ağlamak üzereyken gülüyoruz, ne diyelim? Ne önlem alacağını bilmiyor mu?

Taksi şoförü Kadir Toptaş, “Hasanbey Mahallesi’nde yıkımla devam ediyor ve her yerde toz bulutu var. Araçlarımızın camları kapalı, klimaları açmak zorunda kalıyoruz. Filtreleri yılda bir değiştirirken.” Ay, haftalık değiştiriyoruz. Maddi olarak çok zor durumdayız. Akaryakıttan bahsetmiyorum zaten. Temelli Caddesi” “Şehirde hızlı bir yıkım var ama sulama yetersiz. yıkımlar sağlık açısından gerçekten bize zarar veriyor. Genelde hastaneye götürdüğümüz hastalarda öksürük ve nefes darlığı şikayetleri oluyor. Havaların sıcak olması nedeniyle toz bulutları daha da artıyor. Yöneticilerin yardımına ihtiyacımız var” dedi.

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu