Haber

Çatlak uçurumdaki yapıya ‘takviye gerekli değil’ raporu

ANTALYA’da çatlakları olan, altı mağarası çatlamış, uçurumun üzerinde bulunan ve son dönemde görüntüsüyle tartışma yaratan yapıyla ilgili ‘Kontrollü hasar performans seviyesi sağlıyor ve yapı güçlendirme gerektirmiyor’ raporu verildi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından farklı illerde yaşayanlar binalarını darbeye dayanıklılık açısından kontrol ettirmeye başladı. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde kayalıkların üzerinde bazı yapıların görünmesi de geçtiğimiz günlerde tartışmalara yol açmıştı. Cumhuriyet Caddesi’nde Kadınyarısı’nın yanında, altından günübirlik teknelerin turist getirdiği, altında yarık ve çatlaklar bulunan uçurumun tepesinde bulunan binanın sahibi, inceleme için özel şirkete başvurdu. bina. Başvuru üzerine şirket, mülkte incelemelerde bulundu ve farklı numuneler aldı. Arkasındaki çok katlı binaların altında bulunan taşınmazın incelenmesinin ardından hazırlanan rapor, kurumlara sunuldu. Yetkili kurumlara sunulan raporda şu ifadelere yer verildi:

“Yapının mevcut haliyle Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 kapsamında DD-2 yer hareketi seviyesine göre ‘Kontrollü hasar performans seviyesi’ sağladığı ve yapıda herhangi bir donatıya ihtiyaç duyulmadığı kanaatine varılmıştır.”

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, kayalıklarda bulunan yapıların acilen değerlendirilmesi, yapı envanterinin çıkarılması, deprem koşullarının belirlenmesi ve riskli olanların bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Antalya’da falez üzerinde önemli bir yapı olduğunu ifade eden Akdoğan, “Falezlerin bazı yerlerinde kaymalar ve çatlaklar var. Buradaki yapıların tam durumunu bilmiyoruz. Ancak ek ve eklentiler var. Kayalıkların üzerine sonradan yapılmış yapılar. Bunlar kaçak olarak eklenmiş ve muhtemelen imar barışından yararlanılmış bölümlerdir.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu