Haber

Baltık ülkeleri Rusya sınırına ‘savunma hattı’ kurma kararı aldı

Estonya Savunma BakanlığıEstonya’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Estonya, Letonya ve Litvanya doğu sınırına savunma hattı inşa etme kararı aldı.

Açıklamada, “ “Estonya, Letonya ve Litvanya’nın savunma bakanları, Rusya ile Beyaz Rusya arasındaki sınır boyunca ortak bir Baltık savunma bölgesi oluşturma planını onayladı.”Söylendi.

Riga’da bir araya gelen üç ülkenin bakanlarının, askeri tehditlere karşı caydırıcılık ve savunma amaçlı çeşitli tesislerden oluşan bir savunma bölgesi kurulması planına ilişkin anlaşmayı imzaladığı kaydedildi.

Öte yandan Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur da Baltık savunma bölgesinin dikkatle düşünülmüş bir proje olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ukrayna’daki çatışma gösterdi ki, Estonya’yı ilk metreden korumak için ekipman, mühimmat ve insan gücünün yanı sıra sınırda savunma tesislerine de ihtiyacımız var.”Barış zamanında güvenlik bölgesine patlayıcı, dikenli tel ve diğer bariyer unsurlarının konulmayacağını kaydetti.

Postimees gazetesinin haberine göre Tallinn, ‘Rusya’dan gelebilecek olası bir tehdit’ durumunda ülkenin doğu ucuna yaklaşık 600 barınak inşa etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu